• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

Hopa Yürüyüş Parkurları

Hopadan Görüntüler - Yürüyüş Parkurundan görüntüler
Hopada Gezilecek(Fotoğraf,Kuş,Yürüyüş,Jip Safari vsb)Alanları
©yale
Çamlıköy
Alman Zırhlısı
Kemalpaşa
Hoppa
Esenkıyı
Batum

Yürüyüş Parkuru:

Cankurtarandan Sultanselim dağındaki Trt vericisi Sapağına kadar,Hopanın epeyce bir bölümünü Görebilme şansımız var.Eğer Temiz bir hava varsa denizle birlikte Hopanin eşsiz görüntüsü ilginizi çekecektir.Eğer hava kapalı ise de bulutların altında bir başka bir Hopa bulacaksınız ki Sultan Selim Padişahımız da aynı duyguları yaşamıştır sanırım.

Trt vericisinin yanında Batum ,Kemalpaşa ve Esenkıyının Tepeden görünüşünü Ağaçlarla süsleyerek Fotoğraflayabilme şansımız vardır..

Sonra İki Şansımız var.Birincisi ; Orada Bulunan Paletli ve zırhlı askeri personel arabası ,Yada tankı görme şansımız var.Atmaca ayında Atmacacı dostlara rastlamak ta mümkün.Çay bile içme şansımız olabilir.Daha sonrada zorlu bir iniş parkuru ve Kemalpaşa.

İkincisi geri dönüp Eski bir laz köyü olan Başköye inip parkuru bitirebiliriz.Tüm bu güzergahta örümcek,kelebek,Bal arısı dahil Birçok çeşidini fotoğraflama imkanına sahibiz.Ayrıca çiçeklerden ve (kazsxanaka) Yaban mersini toplayabiliriz. Aralarda dinlenme yerimiz de mevcuttur.

 

 

 

Hopaya Bakış
Sundura
Cankurtaran
Balıklı
Sundura deresi
Ciha Kalesi

Entel Yürüyüş Parkuru:

Sundura Stadından yukarıya doğru gidilerek hendek Köyü güzergahından mahallelileri çay toplarken ve taşırken görme şansımız.Eğer çay alim yerleri açıksa halkın çay satışını yakından görme fırsatı olacaktır.

.Zirveye kadar asfalt yolda ilerleyeceğiz.zirvede üç yol ayrımı olacak.Hopanın farklı bir bölümünden görünüşü tam burada fotğraflanabilecek.Soldan gidersek Sundura tepesi arkasından ve patika yollardan,sık bitki örtüsü ve dere kenarından ilerliyerek Sundura dağının diğer tarafına geçilecek,Kuledibi mahallesini rahatça fotoğraflayabileceğiz.İnişe geçtiğimizde .Harabe olmuş eski evleri görebilirsiniz.Bu parkurda kertenkele ,Kelebek, görme şansımız olacaktır.Atmaca Avcılarına rastlama şansımız çok fazla.Ayrıca zaman varsa atmaca yakalanırken fotoğraf çekme şansımız olabilir.Ama iyi bir kamuflajla mümkündür.

Diğer yoldan gidersek hendek köyünden geçeceğiz.Çay bahçeleri,Balıklı şelalesinin uzaktan fotoğraflama şansımız mevcuttur.Dere kenarından Artvin yolu üzerine çıkıp. Hopaya geri döneceğiz.

"Boga" dedikleri 3 yol ise Daha gitmedim Gidince Anlatacağım.Bu yoldan atmacacıları geçerek Sugören Köyüyle birleştiğini söylüyorlar.

  
Bucak
Santrali
Bck
Klb
Genç K.ağaç
Kafkas Arısı
  
Arı ÇiftliğiAna Arı
E.K.CamisiDoloqala

 

Yakın Parkur:

 

Kavak dibinden başlayıp,Eski Esenkıyı Yolu Güzergahından yokuş çıkarak Bucak,Kanlıdere ve Esenkıyıya tırmanış yapabiliriz. Yolboyunca Birçok deniz manzarasının yanında Termik santrali ve Hopa Limanı görüntülerini de alabiliriz. Esenkıyıdan da istenirse kopmuşun üstüne kadar gidilebilir.Ama geri dönmek zorundak kalırız.Liman köyüne yol, heyelan nedeni ile kapalıdır.

Eğer Artvin arıcılar birliği başkanı A.Necmi YAZICI oradaysa Arı Yetiştirme çiftliğini ziyaret ederek arıcılık ve Ana Arı yetiştiricilii hakkında bilgi edinmemiz mümkün olur.Kovanlar açılarak arı kolonilerinin çekimini yapabiliriz.Arı sokması alerjisi olanlar dikkatli olmalıdır.

Bu bölgede eğer sıcak bir hava varsa kafkas engerğine rastlama şansımız olabilir.Kör yılanı görme şansımız daha çoktur .

Kelebek,sinek,ve böcek çeşitlerini saymama gerek yok sanırım.Buradan da Sakal-ı Şerif Olduğu Söylenen Esenkıyı Camisine doğru hareket edilerek.hemen yanındaki çay bahçesinin deniz manzarasında çay molası verebilir ve parkuru sonlandırabiliriz.

 

Sugören ve Çamlı Köy Parkuru :

Liman Köyü Parkuru:

Jip Parkuru : Hopa, Başköy Sultanselim,Fırındüzü,Cefuka ,Kemalpaşa arasında Gezilebilir