• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

ESTANTANE

   Enstantane hızı (aynı zamanda perde hızı olarak da geçer) deklanşöre bastığımızda sensöre ne kadar süre ışık düşeceğini belirleyen değerdir. Buna aynı zamanda ‘pozlama süresi’ de denir. Filmli makineler zamanında filme ne kadar ışık düşeceğini belirliyordu. Tersi durumda düşünecek olursak sensörünüzün çekmek istediğiniz konuyu ne kadar süre göreceğidir.

Enstantane saniyeler ile ölçülür. 1/8000, 1/250, 1/8 gibi değerler vardır ve saniyenin 8000de biri, 250de biri,8de biri gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla rakam büyüdükçe pozlama süresi azalmış olur. Çünkü 1/8, 1/8000den büyüktür.

Herkesin elinin titreme derecesi farklıdır. Genellikle 1/60 gibi seviyeler ve üstleri titremeden çekebileceğiniz seviyelerdir. Bu lensin ağırlığına göre, kolunuzun gücüne göre de değişir :)

Düşük enstantaneli fotoğraf çekmek isterseniz, tripod kullanmalısınız veya makinenizi sarsılmayacak bir yere koymalısınız (ki bu çok mümkün olmuyor), hatta sarsılmayı minimuma indirmek için makinenizin self-timer’ını veya uzaktan kumanda kullanmalısınız.

Her zaman anı dondurmak istemeyebilirsiniz. Bazen hareketi göstermek isteyebilirsiniz. Veya fluluk isteyebilirsiniz, bu zamanlar buna uygun bir enstantane değeri belirlemeniz gerekir.

İPUCU: Seçtiğiniz lens ile enstantane değeri doğrudan ilgilidir; bu ilginin sebebi de odak uzaklığıdır. 50mm odak uzaklığına sahip bir lens seçtiğinizi düşünün, kullanmanız gereken minimum değer 1/50 olacaktır veya 200mm odak uzaklığı lens için bu değer 1/200 olacaktır. Odak uzaklığı arttıkça titreme de artacağı için yüksek enstantane seçmemiz gerekir.