• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

Kadraj

   Fotoğrafçılıkta Kadraj, Kare, çerçeve, fotograf makinesinin Bakacından Görünen Görüntüye denir.çekilen Fotoğrafın Anlama uygun, dogru orantılı olarak cerceveye girmesidir. İlgi merkezini ön plandaki nesnelere çerçevelemek fotoğrafta yer alan asıl konuyu diğerlerinden ayırt etmek için gereken derinlik hissini kazandırır. Bir fotoğrafta, kadraja karar vermek konuya bağlıdır.

    Çerçeve olarak neyin kullanılacağı buna göre değişecektir. Kadrajlamanın belirli bir kuralı yoktur. Her nekadar önemsenmese de , Konuyu karşınızdakine anlatmak için kullanabileceğiniz araçlardan birtanesidir. Araştımalardan anlaşıldığı üzere kadrajın önemi dikkate alınmalı , kadarajın içindeki nesneleri yerleştiriken genel olarak değil kadrajın durumunu da göz önüne alarak çekilmelidir.

    İnsan gözünü ve ruhunu da işin içine soktuklarında kadrajın bilinç altında azda olsa etki yarattığı kanısı vardır. Dolayısı ile kadrajlama konuya uygun yapılması anlatım yönünden fayda sağlayacağı düşünülmektedir. 
   
    Sıkışık Kadraj,Çok Fazla boşluk bırakmak, gibi gereksiz kullanımlar, anlatımı küçümseteceği için dikkat edilmesi gereken konulardır.

   Sadelik,Yalınlık kurallarını düşününce  kadrajın önemi artmaktadır. Çok fazla boşluk veya köşelere taşırma fotoğrafın göz dengesini bozacaktır. (Devam Edecek) 


Yazı ve Fotoğraflar: Levent YAZICI

YalınSıkışık Kadraj