• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

Mini Voleybol Hakkında


İki takım topu file üzerinden geçirerek oynarlar. Bir takım, topu rakip sahaya değdirmeye çalışırken diğer takım da bunu önlemeye çalışır.
 
 Takımların Oluşumu
 
   Bir takım 6 oyuncudan oluşur ve bunlardan 4’ü maç için sahada yer alır. 6 sporcusu olmayan takım eksik ilan edilir. Bu durumda organizasyon komitesi bu takımı klasman dışı olarak müsabakalara devam ettirebilir.  Sakatlanmalar nedeniyle 6 oyuncunun altına düşün takım eksik sayılmaz.

   Eğer bir takım kız ve erkek çocuklardan karışık olarak oluşursa bu durumda 1:3, 2:2, ya da 3:1 şeklinde bir yapı olabilir. Takımın en fazla iki yedek oyuncusu vardır. Yukarıdaki olası kombinasyonların her takım için eşit olması koşulu aranmaz.

Eğer bir takım maç sırasında sakatlanmadan dolayı eksik kalacak olursa FIVB deki istisnai değişikliğe izin verilir.
   Saha, File ve Top

Saha aşağıdaki ölçülerdedir:


    6X 9 m. ölçülerinde bir dikdörtgendir ve tam ortasından bir file, file bulunmadığı takdirde elastik bir ip veya  şeritle ikiye ayrılır. Eğer file kullanılacaksa koyu renkli ipten olmalıdır. Çizgiler 5cm. genişliğinde ve sahaya dahildir.
 
 Filenin Yüksekliği 2.05m. ve genişliği en fazla 1m.dir.
 Eğer müsabaka 2 takımla oynanacaksa file 6.5 m. boyunda,
 Eğer müsabaka 4 takımla oynanacaksa file 12.5 m. boyunda ,
 Eğer müsabaka 6 takımla oynanacaksa file 18.5 m. boyunda
 olmalıdır. Eğer mümkünse filenin her iki yanına anten konulmalıdır.
 Anten, orijinal yapıdaki anteni andıran, temas edildiğinde herhangi bir  incinmeye neden olmayacak herhangi bir maddeden yapılmış olabilir.
 Top:  Ağırlığı 220 gr.± 10  ve  Çevresi 62 cm. ± 1.

    Oyuncuların Pozisyonu 

    Hakem oyunu başlatmadan önce iki kaptan arasında kura atışı yapar. Kazanan servis atmayı ya da sahayı seçer. 2 ya da 3 takımın katıldığı müsabakaların netice setinde hakem saha ya da servis seçimi için yeniden kuraya başvurur.
   
     Mini voleybolda sahaya yerleşim. 

   İki oyuncu önde, iki oyuncu arkadadır. Sağ arkadaki oyuncu servis atar. Gerek servis atan takımın oyuncuları servisten sonra , gerekse servis karşılayan takım oyuncuları servis karşıladıktan sonra kendi bulundukları bölgede oynamak zorundadırlar. Aşağıda servis atma ve servis karşılama ile ilgili rotasyon gösterilmiştir.
    
  Servis atan ve diğer arka oyuncu  filede smaç ve blok yapamaz.

     Açıklama: Servisteki ve diğer arka oyuncu orta çizgiye 1m. den daha yakın durumda smaç yaptığında bu bir hatadır. Buna hakem karar verecektir.

Kaynak : www.leventyazici.com.tr