• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

Esenkıyı Köyü

Esenkıyı (Azlağa) Abuisla:

En zengin köylerinden birtanesi Elan esenkıyı,Özellikle Hopa (Kafkas) engereğinin ana vatanıdır.Ayrıca birçok küçük canlının da yaşadığı bu köy eski hikayeleri ile meşhurdur. Osmanlı dönemimden bir paşanın da yaşadığı bu laz köyü çok dik olarak akan derenin etrafında kurulmuş yerleşim merkezidir. Hemen herhaneden biri yurtdışına bir bireyini göndermiştir. Orada öğrendiklerini teknikleri ve yaşama şekillerini kendi köylerinde  hayata geçirmiştir. Birçok evin avrupai modellerle yapıldığı görülmektedir.

Köyün bir yanı Hopa, diğer yanı Kemalpaşadır.Girişinde yeni camisi ve kocaman bir ihlamur ağacı gölgesinde kurulmuş cay bahçesi vardır.Köye ait bir de mini plajı vardır.Köy sakinlerinin yılda 1 kere festival yapar.Festivalde yörenin gençlerinin aışmalı dansları çok eğlencelidir.

Köy Sultanselim dağının en yamaç bölümünün altındadır. Deniz tarafından bakıldığında solda dolokal dağı ve oğfame dağı, Ortada sultanselim dağı sağda başköy yolu görülmektedir.Öğfame dağının zirvesinde kilise kalıntılarının bulunduğu tespit edilmiştir.Ayrıca yamaç paraşütü için uygun bir bölgedir. Ancak zorlu doğa koşullarını dikkate almak gerekir.

Kaynak & Fotoğraflar 

 Levent YAZICI