• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

BAĞLAMA KURSU

Bağlama Kursu


   
   Hopa Halk Eğitim Merkezi Olarak Uzun yıllardan beri birçok Enstrüman eğitimi kursu verilmektedir.  Ülkemizin milli çalgısı olan Bağlama eğitim de 2011 yılından beri verilmektedir.  Hopa da gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarıp, sosyal faaliyetlerin içerisine dahil etmek için planlanan bağlama kursu sadece gençlere yönelik te olmamıştır. Yetişkin bireylerimiz de gençliklerinde çok isteyip te yapamadıkları bağlama eğitimini alabilmektedirler.

   Bağlama kursu iki gruptan oluşmaktadır. Uzun sap bağlama kursu ve kısa sap bağlama kursu adı altında oluşmaktadır. Her iki kursunda temel nota eğitimi ardından kursa başlamaktadır. Her bireye nota okuyarak bağlama çalabilmek için eğitim verilmektedir. Türk Halk Müziğinin her yöresine ait Türkülerin öğretildiği kursumuzun sonlarında Yörelere ait tavırlar hakkında da bilgilendirme yapılmaktadır. Bu kurslardan mezun olan öğrencilerimize sertifika verilmektedir. Ayrıca yılsonlarında hazırladığımız gösterilerde sahne almaktadırlar.

   Bağlama kursunu sadece sosyal faaliyet olarak da görmemekteyiz. Bireylerin beraberce yaptıkları etkinliklerde unutulmaz dostlukların yaşandığı ve beraberce paylaştıkları sıcak bir ortam oluşturmaktadır.  Hopa Halk Eğitim Merkezi Genç yaşlı demeden beraberce uğraştıkları ürünleri yine beraberce sergiledikleri güzel bir ortam sunmaktadır.

   Bağlama eğitimi bireylerin dikkatini geliştirir. Sakin düşünmeyi sağlar. Ruhu dinlendirir. Planlı ve programlı olmayı öğretir. Disipline sokar ve öğrenme yöntemini geliştirir. Beynin sol ve sağ bölümünü aynı anda ç alıştırarak matematiksel zekâyı geliştirir. Ayrıca güncel sorunlardan uzaklaşarak stresi azaltır. Bağlama Eğitimi özellikle Çocukların kendini ifade etme yeteneklerini geliştirir ve yapıcı düşünme kapasitelerini arttırır.

   Hopa Halk Eğitim Merkezinin Birçok kursunun yanında Bağlama Kursu da Halkımız tarafından çok beğenilen kurslar içindedir. Hopa Halk Eğitim Merkezi yeterli çoğunluk sağlandığında her yıl Bağlama kurs vermektedir.
 
Levent YAZICI