• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

MİNİ VOLEYBOL

  MİNİ VOLEYBOL
 
Hopa Halk Eğitim Merkezi Olarak, Hopa da birçok eğitimde olduğu gibi ilklere imza atmaktadır. Mini Voleybolu da Hopa’ya getirerek yeni bir ilk’e de imza atmış oldu. Hopa Halk Eğitimi Merkezi Mini Voleybol Kursunu iki yıl önce Voleybol Antrenörü Levent YAZICI Öncülüğünde başlattı. Geçen yıl 25 Öğrenci mezun etti. 2016 yılının sonunda da 30 a yakın öğrenci mezun olacak.
 
Mini Voleybolun En büyük Özelliği Küçük yaştaki çocuklarımıza Voleybol Sporunu sevdirmek, Voleybol sporu yaparken de eğlendirmektir. Okul hayatının yoğunluğunu azaltarak, sağlıklı bir birey yetiştirmektir.

   Mini voleybolda en önemli olay gülümsemektir. 
Voleybol sporunun kuralları Mini Voleybolda çok esnetilmiştir. Her oyuncu muhakkak oyunda yer alır. Sıra ile tüm sporcular oyuna katılmaktadır. Yenme ,yenilme den ziyade, oynamak, mücadele etmek vardır. Kazanmak yoktur. Hakem, Antrenör, Seyirci, herkes çocukların oynadığı spora saygı duymak zorundadır. Eleştiri yapılmaz. Çocuklara karşı Yüksek sesle konuşmak, bağırmak kesinlikle yasaktır. Bu da çocukların gelişimi için çok önemlidir. Yanlışı düzeltmek, doğruyu göstermek, ve bu işi yaparken çocuklara gülümsemek gerekmektedir. Çocuklara sporun eğlenmek amacıyla yapıldığını anlatmak, rekabetten ziyade mücadele ruhunu öğretmektir. Birey olgusunun farkına vardırtmaktır.
 
   Mini Voleybol Öğrenen Çocuklarımızın paylaşma, yardımlaşma ve beraber hareket etme özelliğini kazandırmak amacını güder. Voleybol Sporunun Özelliklerinden biri de Her sporcunu topa bir kere vurabilmesinden dolayı, mutlaka diğer arkadaşlarıyla yardımlaşması gerekmektedir. Başarıya ulaşmak için voleybolcu paylaşmak, ve diğer arkadaşlarıyla beraber hareket etmek zorundadır. Rakipleri ile arasında file olduğu için, şiddetten uzaktır.  Diğer Popüler sporların çoğunda olduğu gibi şiddet ve sakatlık oranı voleybolda çok düşüktür.
 
   Bu yüzden çocuklarda hırs ile değil, yardımlaşma ve beraber hareket ederek başarmanın yolunu bulur. Takım ruhunu öğrenir. Voleybol Fiziksel olarak uzun kas yapını oluşturan sporların en başında gelir. Kas yapısı ideal ölçülere ulaşır. Diğer sporlardaki gibi aşırı kas oluşumu yerine daha esnek ve düzenli kaslara sahip olur. Bu da vücudun ideal yapısına ulaşmasını sağlar. Voleybolun Sosyal  ve psikolojik olumlu etkisi çoktur. Bu yüzden Hopa Halk Eğitim Merkezi’nin açmış olduğu Mini Voleybol Kursu Çocuklarımız tarafından çok fazla ilgi görmektedir.  

Levent YAZICI