• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/oykusilayazici
Okul Fotoğraflarım

Sultan Selim Dağı

Sulten Selim Dağı Orman Müdürlüğünün çalışmalarından önce Endemik Bitki örtüsü ve Küçük Canlıların bulunduğu ender yerlerden birydi. Devletin Yörenin kendine has Bitki örtüsünü değiştirip yerine değişik aşaç türleriyle kaplaması sonucunda azalan çeşitliliğe rağmen Gezilecek en güzel yerlerden biritanesi  ultan Selim dağıdır. Eşsiz deniz manzarasıyla Hopa ,Kemalpaşa yı kuş bakışı görme şansı olan en yüksek kesimdir. Borçka tarafına bakacak olursak da çoruh nehrinde oluşan baraj gölünü görmek mümkündür. Eşsiz doğa manzarasını söylemeye gerek yok.

Yöreye ait kuşların haricinde ,Birçok kuşun geçit bölgesidir.Kuş gözlem evi çalışmaları halen devam etmektedir. Küçük ve Sucul çanlıların çeşitliliğine de dikkat etmek gerekir. 

Yaz ayında birçok atmaca avcısını görebilir, İlginç atmaca avını seyredebilirsiniz. Atmaca trafiği az olursa Atmaca avcılarının çayını içebilir sohbet edebilirsiniz.

Kış ayında dağa çıkmak isterseniz, Kiş ayının zorlu koşullarına hazırlıklı olmanız gerekir. Vahşi hayvan ve avcıları da göeme şansınız olur.Yine manzara konusunda birşey demeye gerek yok sanırım. 

Bulutsuz  temiz bir havada çoruh nehrinin Batumda oluşturduğu havzayı ve batumun bir bölümünü de görebilirsiniz.

Cankurtaran Mevkiinden de gidilebildiği gibi Baş köyden de çıkılarka sultan selime ulaşılabilir.Kemalpaşa tarafından gitmek te zevli olabilir.En güzeli her iki tarafı da göremek için, bir taraftan girip diğer taraftan çıkmaktır. Arada çefuka dağı ve düzlüğü de size farklı anlar yaşatacaktır.

 

Kaynak ve Fotoğraflar 

Levent YAZICI